Odszedł Lex van Diepen

Alexander Otto van Diepen

Alexander Otto van Diepen, major Królewskiej Armii Holenderskiej, dyrygent, kompozytor, aranżer i producent muzyczny, zmarł 8 listopada 2021 r. w wieku 80 lat.

Więcej >>




Leszek Maruta, Przewodnik koncertowy muzyki wojskowej

6 Pułk Piechoty Liniowej (Powstanie Listopadowe)

"Rodzi się szczególne uczucie, kiedy przyglądamy się defiladzie. Grzmiące tony orkiestry wojskowej - ta wspaniała symbioza rytmu i melodii - wywołują w nas dreszcze i powodują przyśpieszone bicie serca. Budzi się też w naszej piersi poczucie dumy narodowej, zwłaszcza kiedy mija nas poczet sztandarowy. Jest jakaś niewytłumaczalna siła w tej lawinie dźwięków, płynącej z trąb, puzonów i bębnów. Instynktownie zaczynamy wystukiwać obcasem rytm marsza, bębnić go palcami. Wzbiera też równocześnie w nas poczucie jedności z całą resztą tłumu, przedziwne poczucie mocy, przenikające umysł i ciało".

(Z okładki starej płyty z marszami)


Cały artykuł >>




Spotkanie po latach

Prof. Jerzy Dobrzyński w gronie swoich byłych studentów

Grupa absolwentów Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie, sekcji Dyrygentury Orkiestr Dętych, ponownie spotkała się ze swoim mistrzem - profesorem Jerzym Dobrzyńskim, który od lat zamieszkuje na stałe w USA i prowadzi tam niezwykle aktywne życie artystyczne.
Więcej >>




Stefana Żuka "Poradnik tamburmajora"

Stefana Żuka Poradnik tamburmajora

Nakładem Stowarzyszenia Orkiestry Dętej Sobolów ukazała się książka "Orkiestra w marszu paradnym. Poradnik tamburmajora". Jej autorem jest kpt. Stefan Żuk, wykładowca naszego Studium Kapelmistrzowskiego, muzyk i dyrygent przez kilka dekad związany z Orkiestrą Reprezentacyjną Straży Granicznej (wcześniej WOP), przez 30 lat nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Nowym Sączu.

Ta książka jest skarbnicą wiedzy teoretycznej i pomocą w zdobywaniu umiejętności praktycznych dla osób, którym marzy się kariera tamburmajora i dyrygenta dętych orkiestr.
Więcej >>




Bydgoska orkiestra wystąpiła w Londynie

Band International - Waterloo 200

Orkiestra wojskowa z Bydgoszczy występowała w czerwcu 2015 r. w Londynie, biorąc udział w Międzynarodowym Festiwalu i Paradzie Muzyki Wojskowej. Festiwal odbywał się w ramach zakrojonych na szeroką skalę obchodów 200 rocznicy bitwy pod Waterloo.
Relacja z tej imprezy, autorstwa Nigela Lillywhite, znajduje się w najnowszym numerze naszego biuletynu Band International plik PDF>>

Osobom zainteresowanym występami bydgoskiej orkiestry polecamy obejrzenie materiałów filmowych udostępionych w serwisie YouTube:

Waterloo 200 Parade >> (orkiestra polska: 0:17:51 i 1:42:50)
Polish Army Band Waterloo 200 Parade London >>
Waterloo 200 before the parade London >> (orkiestra polska: 1:09)




Trochę historii

Studium Muzyczne dla Kapelmistrzów Wojskowych 1953-1957

Zamieszczone obok zdjęcie tablo przypomina żołnierzy-muzyków, którzy w latach 1953-1957 byli słuchaczami Studium Muzycznego dla Kapelmistrzów Wojskowych przy Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie.

Zdjęcie w powiększonym formacie >>




Ginący zawód

Tomasz Piątkowski

Tomasz Piątkowski związany jest z Wojskiem Polskim od 28.10.1964 r. tj. od momentu rozpoczęcia służby wojskowej w charakterze muzyka w Orkiestrze Garnizonowej m.st. Warszawy, do której zaciągnął się jako ochotnik i przesłużył w niej 5 lat. Pełniąc obowiązki muzyka wojskowego ukończył jako ekstern wojskową szkołę muzyczną II stopnia w klasie saksofonu. W 1970 r. zdał egzamin do Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego(...).
Po zdjęciu munduru (...) w 1998 r. objął warsztat naprawy instrumentów w Orkiestrze Koncertowej WP.
Więcej >>




Taki koncert!

ORSG w Zakopanem, 15 sierpnia 2014

15 sierpnia 2014 r. w Domu Rekolekcyjnym "Księżówka" w Zakopanem, podczas wyjazdu turystycznego, miałem niebywałą przyjemność posłuchać okolicznościowego koncertu Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza, która pod batutą naczelnika orkiestry ppłk. dr. Stanisława Strączka oraz mjr. dr. Leszka Mieczkowskiego dała popis swoich umiejętności muzyczno-wokalnych.
Więcej >>




Jubileusz Radzymińskiej Orkiestry Dętej

Jubileusz ROD

Na specjalny koncert zaprosili mieszkańców miasta Burmistrz Radzymina i Radzymińska Orkiestra Dęta w piątą rocznicę utworzenia zespołu. Jubileuszowy występ miał miejsce 26 kwietnia 2014 r. w Radzymińskim Ośrodku Kultury i Sportu. Orkiestrę prowadzi od początku Zbigniew Kuś, sprawujący jednocześnie funkcję Prezesa Polskiego Oddziału IMMS, zatem nieprzypadkowo na uroczystość licznie przybyli członkowie naszego Towarzystwa.
Więcej >>




Rodzina wojskowych kapelmistrzów

UMFC

Dzięki pomocy kolegów - kapelmistrzów, członków naszego Towarzystwa, budujemy listę absolwentów Sekcji Dyrygentury Orkiestr Dętych (Wydział I) Akademii Muzycznej Fryderyka Chopina w Warszawie (do 1979 r. Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej). Będziemy wdzięczni za wszelkie informacje uzupełniające i ew. sprostowania.

Zobacz listę:
Lista absolwentów Sekcji Dyrygentury Orkiestr Dętych AMFC >>




Koncert "Viva Polonia!"

Adam Czajkowski

Z okazji Święta Niepodległości, w niedzielę, 11 listopada 2013 r., miał miejsce w Archikatedrze Lubelskiej uroczysty koncert "Viva Polonia!", przygotowany w ramach przewodu doktorskiego przez ppłk. Adama Czajkowskiego, dyrygenta Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, członka naszego Towarzystwa więcej >>




48. Konkurs Orkiestr Wojska Polskiego

Świeradów 2013

48. Konkurs Orkiestr Wojska Polskiego odbył się w dniach 19-21 września 2013 r. w Świeradowie Zdroju. W tegorocznym konkursie rywalizowały: Orkiestra Wojskowa w Siedlcach, Orkiestra Wojskowa w Radomiu, Orkiestra Wojskowa w Świnoujściu, Orkiestra Wojskowa w Rzeszowie, Orkiestra Wojskowa w Bytomiu oraz Orkiestra Wojskowa w Giżycku. W gronie jury zasiadali: prof. Janusz Przybylski jako przewodniczący oraz ppłk dr Paweł Lewandowski i ppłk rez. Zbigniew Kuś.

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z tego wydarzenia - autorem zdjęć jest sierż. Krzysztof Bednarek.
zdjęcia >>




Delegacja Polskiego Oddziału IMMS na koncertach BERLIN TATTOO 2012

W dniach 3-4.11.2012 r. 13-osobowa grupa reprezentująca Polski Oddział IMMS uczestniczyła w dwóch koncertach BERLIN TATTOO. Były to dwie różne imprezy noszące tę samą nazwę, i odbywające się w tym samym czasie.

BerlinTattoo
Max-Schmeling-Halle

W koncercie wystawianym w Max-Schmeling-Halle w dniu 3 listopada wystapiły orkiestry policyjne z Zurichu, Południowej Walii i Polski (z Wrocławia), orkiestry wojskowe z Bułgarii i Ukrainy oraz orkiestry młodzieżowe i połaczone zespoły pipes&drums. Rewelacją koncertu była holenderska orkiestra na rowerach "Crescendo". Ponadto wystąpiła solistka Marlies Stepinski oraz chór Berlin Tattoo, a finałowym koncertem dyrygował gościnnie inspektor orkiestr wojskowych Ukrainy, generał Volodymyr Derkach. W finale pod jego dyrekcją usłyszeliśmy wszystkie orkiestry i chór Tattoo, wykonujące m.in. marsz Alte Kameraden, Amazing Grace oraz marsz Pomp and Circumstance Edwarda Elgara.
Koncert był świetnie zorganizowany, pełen młodości, humoru i radości z muzykowania.
zdjęcia >>
Zapraszamy do obejrzenia występu Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji z Wrocławia.
video >>


BerlinTattoo
O2World


Konkurencyjna impreza, która odbywała się w hali O2World, ma długą tradycję i do niedawna organizowana była przez ministerstwo obrony Niemiec. Po przekazaniu organizacji tego przedsięwzięcia w ręce innych organizatorów poziom koncertu nie stracił na atrakcyjności. Wszystkie zespoły - orkiestry wojskowe Bundeswehry, orkiestry wojskowe i młodzieżowe z innych karajów oraz zespół taneczny i połączone pipes&drums zaprezentowały bardzo wysoki poziom.
Koncertem finałowym dyrygował Inspektor Orkiestr Bundeswehry, płk dr Michael Schramm.
zdjęcia >>




Orkiestra Wojskowa w Bydgoszczy w mundurach historycznych

Orkiestra wojskowa w Bydgoszczy

Orkiestrze Wojskowej w Bydgoszczy dziękujemy za nadesłane piękne zdjęcia w mundurach historycznych zobacz >>




Egzotyczni goście w Częstochowie



Zaprzyjaźniony z Polskim Oddziałem IMMS zespół Częstochowa Pipes & Drums wystąpił w końcu stycznia wspólnie z Singapore Police Force Band oraz Royal Gurkha Rifles. Oto krótki fotoreportaż z tego wydarzenia: zdjęcia >>



46. Konkurs muzyków kameralistów Wojska Polskiego




46. Konkurs muzyków kameralistów Wojska Polskiego odbył się we wrześniu 2011 r. w Świeradowie Zdroju. Zobacz fotoreportaż >>



Marsylianka Wielkopolska

Marsylianka Wielkopolska


Zapraszamy do zapoznania się z interesującym materiałem nt. śpiewania piosenek patriotycznych (wywiad z Bolesławem Szulią), zamieszczonym w gazecie "Głos Wielkopolski", w związku z ukazaniem się płyty "Marsylianka Wielkopolska. Powstanie Wielkopolskie w pieśni i w piosence" >> plik PDF




40 Marches Around The World

Album IMMS

Dwa polskie marsze znalazły się w unikalnej kolekcji "40 Marches Around The World", którą stanowi podwójny album CD, nagrany przez sformowaną specjalnie w tym celu międzynarodową orkiestrę wojskową i wydany przez International Military Music Society.

Osoby zainteresowane nabyciem tego albumu (cena - 50 PLN) proszone są o kontakt z Prezesem Polskiego Oddziału IMMS: >> wyślij wiadomość <<




Muzyka wojskowa na YouTube

YouTube

"...jestem amatorem muzycznym, nie potrafię grać na żadnym instrumencie, jestem tylko kolekcjonerem - słuchaczem muzyki marszowej, który chce się dzielić tym, co lubi..."

więcej >>




Rozpoznaj się na tym zdjęciu:

Lata 50-te

Prosimy osoby, które rozpoznają siebie na fotografii, o powiadomienie nas o tym i o podzielenie się wspomnieniami dotyczącymi uwiecznionego na zdjęciu wydarzenia (kliknij na zdjęcie aby je powiększyć).

Wyślij wiadomość do autora strony


Koncert w ramach przewodu doktorskiego

Ślązak

W piątek, 25 lutego 2011 r., w Katedrze Polowej Wojska Polskiego odbyło się prawykonanie dzieła Grzegorza Duchnowskiego pt. "Msza za grzechy świata". W koncercie wystąpiły połączone chóry Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego z Warszawy i Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej z Lublina oraz Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego im. gen. Józefa Wybickiego. Partie solowe wykonała Justyna Kowania - mezzosopran. Koncert przygotował - w ramach przewodu doktorskiego - kpt. Marcin Ślązak, zastępca dowódcy - kapelmistrz Orkiestry Reprezentacyjnej WP.

Więcej >>