Odszedł Lex van Diepen

Alexander Otto van Diepen


Alexander Otto van Diepen, major Królewskiej Armii Holenderskiej, dyrygent, kompozytor, aranżer i producent muzyczny, zmarł 8 listopada 2021 r. w wieku 80 lat.


Zbigniew Ku¶ wspomina:

"W 1995 r. Orkiestra Koncertowa Wojska Polskiego została zaproszona do udziału w festiwalu orkiestr wojskowych NATIONALE TAPTOPE BREDA 1995. Zaproszenie polskich muzyków do Bredy było kolejnym wyrazem uznania dla zasług Polaków, tj. 1 Dywizji Pancernej, dowodzonej przez gen. Stanisława Maczka, w wyzwoleniu Bredy w 1944 r. W ramach przygotowań do festiwalu przyjechał do Polski major Lex van Diepen z ekip± i sprzętem, aby dokonać nagrań polskich utworów na okoliczno¶ciow± płytę CD. Finalnie na tej płycie zostały zamieszczone 4 polskie utwory, ogółem wydawnictwo zawierało 17 utworów. Wszystkie koncerty festiwalowe, a także wspomniana płyta CD, cieszyły się wspaniałym powodzeniem.
Przygoda z Lexem nie zakończyła się wraz z Taptoe. Lex wielokrotnie przyjeżdżał do Warszawy, gdzie prowadził warsztaty z dyrygentami orkiestr Wolska Polskiego. Kilkakrotnie przewodniczył jurorom kolejnych edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Młodzieżowych Orkiestr Dętych w Inowrocławiu. Nasze kontakty zawodowe z czasem przerodziły się w przyjaĽń. Odwiedzali¶my się wzajemnie towarzysko, wraz z małżonkami, wspólnie zwiedzali¶my Hagę i Warszawę, bywali¶my w domu Diepenów, podziwiali¶my dom ich dzieci, a Diepenowie bywali u nas w Warszawie..."Z dyrygentamiLex van Diepen z polskimi dyrygentami, naradaZ dyrygentamiLex van Diepen z małżonk± (w ¶rodku) i go¶ćmi z PolskiZ dyrygentami Z dyrygentami

Okładka płyty CD, wydanej z okazji National Taptoe Breda 1995


(zdjęcia autora)