W 1985 roku Franciszek Suwała powołany został na stanowisko Komendanta Wojskowego - jedynego w Polsce - Liceum Muzycznego w Gdańsku. Funkcję tę pełnił do końca służby wojskowej tj. do 2001 roku. Ta placówka przygotowywała zawodowych muzyków do orkiestr i zespołów wojskowych. Po jej ukończeniu absolwenci otrzymywali dyplom dojrzałości i stopień młodszego chorążego.
Mogli ubiegać się o przyjęcie na wyższe studia. Za czasów płk. Suwały mury tej placówki opuściło ponad 500 wykwalifikowanych instrumentalistów. W WLM działało kilka orkiestr, kilkanaście zespołów kameralnych, chór i grupy wokalne.
Chór Wojskowego Liceum Muzycznego
Musztra Paradna Orkiestry Wojskowego Liceum Muzycznego
Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Wojskowych w Krakowie - Orkiestra WLM
Gdańsk, luty 1987 r. - kurs tamburmajorów orkiestr Wojska Polskiego
Gdynia, 1-6 lutego 1988 r. - ogólnowojskowy kurs tamburmajorów - trzeci od prawej płk Franciszek Suwała
Bydgoszcz, 14-16 listopada 1988 r. - roczna odprawa kapelmistrzów, piąty od lewej płk Franciszek Suwała
Warszawa, grudzień 1980 r. - roczna odprawa kapelmistrzów orkiestr Wojska Polskiego
Kraków 1995 - parada uliczna
Kraków 1997 - orkiestra WLM
Kraków 1998, musztra paradna
"Muzyka wojskowa miała i nadal ma znaczące miejsce w ogólnie pojętej kulturze muzycznej. Zawsze stanowiła nieodłączny atrybut wojska. Zespoły muzyczne towarzyszyły armiom od starożytności do dnia dzisiejszego. Zmieniał się jedynie ich skład instrumentalny i poziom wykonawczy, wraz z ogólnym rozwojem muzyki i zespołów muzycznych. Bardzo dużą rolę odegrały orkiestry wojskowe w historii Polski. Rolę muzyki wojskowej docenił marszałek Józef Piłsudski, który powołał do życia w 1930 roku Wojskową Szkołę Muzyczną w Katowicach" - napisał płk Franciszek Suwała we wstępie wydanej w roku 2000. książki pt. "70 lat działalności edukacyjnej Wojskowej Szkoły Muzycznej".