STANISŁAW LATEK

Płk Stanisław Latek

Płk mgr rez. Stanisław Latek (ur. 1933 r.) jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie. Po jej ukończeniu został skierowany na stanowisko kapelmistrza Orkiestry Karpackiej Brygady Wojsk Ochrony Pogranicza w Nowym Sączu. Pod jego kierownictwem orkiestra znacznie podniosła swój poziom muzyczny oraz zwiększyła aktywność koncertową.
W latach 1967-1975 był dyrygentem Centralnej Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego w Warszawie, przez następne 15 lat pełnił obowiązki Inspektora Orkiestr Wojsk Ochrony Pogranicza.
Jest autorem wielu utworów muzycznych i opracowań piosenek wojskowych. Szczególne zasłużony dla poszerzania repertuaru orkiestr dętych, zwłaszcza dla orkiestr WOP.
Współpracował z wieloma orkiestrami wojskowymi i cywilnymi w kraju.
Aktualnie jest starszym wykładowcą na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie zajmuje się instrumentacją na orkiestrę dętą, czytaniem partytur i metodyką prowadzenia zespołów instrumentalnych. W środowisku muzycznym jest uznawany za specjalistę wysokiej klasy, jego opracowania muzyczne cechuje dobre brzmienie, przejrzystość formy oraz duża pomysłowość w stosowaniu wyrazu artystycznego. Od wielu lat cieszy się autorytetem środowiska muzyków wojskowych i cywilnych. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżami Zasługi: złotym, srebrnym i brązowym.

Kpt. Staniłsaw Latek z OKWP

Kpt. Stanisław Latek z Orkiestrą Koncertową Wojska Polskiego w Akademii Muzycznej w Warszawie
(kliknij na zdjęcie, aby powiększyć)