LEON BERNARD LANDOWSKI (1942 - 1995)


Leon Bernard Landowski

Urodził się w 1942 roku w Śliwicach na Pomorzu. Studia muzyczne ukończył w Akademii Muzycznej w Poznaniu w 1967 roku na Wydziale Wychowania Muzycznego oraz, pod kierunkiem prof. Andrzeja Koszewskiego w 1971 roku, kompozycję.
Po ukończeniu studiów pracował w Poznańskiej Telewizji na stanowisku redaktora programów muzycznych (1971-1977). Przez następne lata pracował jako wykładowca w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Jeszcze w okresie studiów wykazywał zainteresowanie orkiestrami dętymi, był kierownikiem artystycznym Młodzieżowego Zespołu „Parada” działającego przy Pałacu Kultury w Poznaniu.
Jest laureatem kilkunastu nagród i wyróżnień na ogólnopolskich konkursach kompozytorskich, m.in. za utwory na orkiestry dęte. Zdobył wyróżnienie w konkursie Naczelnej Redakcji PRiTV za „Bolero alla pollacca” – (1979), I nagrodę za „Krakowiaka” i III nagrodę za marsza „Wiwat” w konkursie Toruńskiego Towarzystwa Kulturalnego z okazji 750-lecia Torunia (1982). W rodzinnej miejscowości kompozytora, od Jego śmierci w 1995 roku, corocznie w czerwcu odbywa się Festiwal Orkiestr Dętych OSP im. Leona B. Landowskiego.


Opracowanie:
na podstawie informacji zawartych w wydawnictwie Muzycznym PZCHiO Warszawa 1986 „Dwa tańce polskie” oraz zbiorów bibliotecznych Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych i Orkiestry Reprezentacyjnej Komendy Stołecznej Policji - Zbigniew Kuś.