XVIII MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL ORKIESTR WOJSKOWYCH

KRAKÓW 2008

Już po raz drugi w historii Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Wojskowych w Krakowie, koncerty galowe odbyły się we wspaniałej scenerii Rynku Głównego. Prastare Sukiennice, Wieża Ratuszowa i inne, otaczające Rynek Główny zabytkowe domy Krakowa, oraz specjalnie zbudowane trybuny dla publiczności utworzyły naturalną, swoistą muszlę koncertową. Pomimo początkowych kłopotów z nagłośnieniem, nowe miejsce koncertów stworzyło nieporównywalnie lepsze warunki akustyczne dla wszystkich wykonawców, z wielką korzyścią dla publiczności.

XVIII MFOW Kraków 2008
XVIII MFOW KRAKÓW 2008

Z orkiestr zagranicznych już po raz trzeci do Krakowa przybyła Orkiestra Sztabu Sił Zbrojnych Łotwy z dowódcą - kapelmistrzem mjr. Viesturs Lazdins oraz inspektorem orkiestr wojskowych Łotwy, ppłk. Dainis Vuskans na czele. Orkiestra w pokazie musztry paradnej kolejny raz potwierdziła swój niepowtarzalny urok, profesjonalizm i kunszt muzyczny.

Po raz pierwszy natomiast zobaczyliśmy i usłyszeliśmy Orkiestrę Chorwackich Sił Zbrojnych. To naprawdę najwyższej klasy zespół koncertowy, i chociaż musztra nie sprawiała im problemu, to wyraźnie dało się odczuć ich tęsknotę do gry w innych, bardziej komfortowych warunkach.


XVIII MFOW Kraków 2008

Polskie orkiestry wojskowe przygotowały nowe programy, a najbardziej przekonujące były: Orkiestra i Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego, Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych w mundurach historycznych z ułanami Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego, Orkiestra i Kompania Reprezentacyjna Marynarki Wojennej z Zespołem Wokalnym Klubu "Riwiera" i Zespołem Tanecznym "Róże Wiatrów" oraz Orkiestra Reprezentacyjna Policji wraz z Motocyklową Asystą Honorową KSP, które w pokazach musztry tematycznie dopracowały swoje programy artystyczne na ocenę najwyższą.

XVIII MFOW Kraków 2008

Tradycyjnie już odbywały się koncerty w innych miejscach Krakowa i okolic (patrz program dokument PDF ).

XVIII MFOW KRAKÓW 2008

Festiwal uświetniły gwiazdy estrady, panowie; Adam Zdunikowski i Ryszard Rynkowski, a koncerty prowadziła dwójka świetnych konferansjerów w osobach Urszuli Boruch (TVP) i Andrzeja Krusiewicza (PR). Całość opracował i przygotował artystycznie inspektor orkiestr WP, ppłk Paweł Lewandowski, który w finale koncertu dyrygował wszystkimi, połączonymi orkiestrami.


XVIII MFOW Kraków 2008
XVIII MFOW Kraków 2008

Spośród wielu przybyłych gości należy wspomnieć o obecności Ministra Obrony Narodowej, Bogdana Klicha wraz z generalicją oraz członkach Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Wojskowej (International Military Music Society), m.in. z Nowej Zelandii, Holandii i Niemiec.

XVIII MFOW Kraków 2008

Następny Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Wojskowych będzie miał miejsce w Krakowie w dniach 16-20 czerwca 2009 roku. Do zobaczenia.

Zdjęcia i opracowanie:
Zbigniew Kuś